جهانساز رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه چای ایران از نظر کیفیت به دلیل عدم استفاده از سموم کشاورزی جایگاه منحصربفردی دارد افزود: یک سوم تولیدات ما به۲۷کشور صادر می شود.

حبیب جهانساز رئیس سازمان چای  در خصوص وضعیت فعلی بازار چای گفت: بازار چای خوشبختانه بازار باثباتی است و از نظر تولید و واردات کمبودی در بازار نیست.

سالانه ۲۵ تا ۳۰ هزار تن چای در کشور تولید می شود

جهانساز با بیان اینکه ۱۰۰هزار تن نیاز بازار و در واقع مصرف کل کشور است، افزود: حدود ۲۵تا۳۰ هزار تن تولید داخل است و مابه التفاوت سالانه ۶۰ تا ۷۰ هزار تن وارد می شود، به این ترتیب بازار به حد کافی تامین است.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه فصل بهره وری چای در کشور به اتمام رسیده، امسال حدود 116 هزار تن برگ سبز و بالغ بر ۲۶هزار تن چای خشک تامین شده است و لذا وضعیت عرضه و بازار خوب است.

جهان ساز در خصوص اقداماتی که برای بهبود بازار صورت گرفته نیز اظهار داشت: کارخانجات تولید کیفی کرده اند و برخلاف گذشته خوشبختانه از این طریق ذائقه ها به چای داخلی برگشته است و بخش عمده ای از چای ما در بسته بندی ها در بازار توزیع می شود و بخش کوچکی هم صادر می شود.

عاری بودن از سموم کشاورزی؛ مزیت رقابتی چای ایران در بازارهای جهانی

وی در پاسخ به این سوال که مزیت رقابتی چای ایران در دیگر بازارها چیست، خاطر نشان کرد: در واقع بخشی از چای ایران به دلیل جذبه ای که دارد صادر می شود به خصوص اینکه چای ایران عاری از سموم است.

این مقام مسئول همچنین در خصوص قیمت چای نیز گفت: قیمت چای طی ۶ماه اخیر چندان تغییر نکرده است و با توجه به اینکه ارز ارزان قیمت برای واردات نمی دهند و چای حال با ارز نیمایی یا ارز آزاد وارد می شود در نتیجه می بینیم که فاصله قیمت ها زیادتر شده است.

جهان ساز افزود: به عبارت ساده تر در حال حاضر قیمت چای خارجی بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان است و قیمت چای ایرانی تا ۱۰۰ الی ۱۵۰ هزار تومان در بازار یافت می شود.

وی گفت: البته چون کالای پرمصرفی نیست مصرف سرانه حداکثر یک کیلوگرم در سال است بنابراین از نظر تامین چای فشاری به خانواده ها وارد نمی شود.

کیفی سازی برگ سبز، برندسازی و ارائه محصول با بسته بندی های شکیل؛ اصلی ترین اقدامات برای کیفی سازی چای ایران

رییس سازمان چای کشور در خصوص اصلی ترین اقدامات کارخانجات در راستای کیفی سازی محصول گفت: بخشی از این کیفی سازی مربوط به برگ سبز چای است که طی چند سال اخیر به واسطه حمایتهایی که دولت از بحث قیمت گذاری متناسب با تورم داشته و همچنین به واسطه برداشت کیفی برگ سبز چای صورت گرفته است.

جهان ساز افزود: از سوی دیگر کارخانجات توانستند تجهیزات خود را به روز کنند، برندسازی کنند و همچنین محصول خود را با بسته بندی شکیل تر به بازار بدهند تا بازارپسندی بیشتری داشته باشد و به این ترتیب توانستند چای کیفی تری روانه بازار کنند.

وی ادامه داد: علاوه بر این کارخانجات چای اقدام به استفاده از دستگاه هایی کرده اند که ضایعات چای را جداسازی می کند و مانند دستگاه «کالر سورتر» که رویت رنگ چای را مناسب می سازد، به نحوی پیش رفته که کفه تجاری به نفع تولید داخل باشد و برای تولید کننده تولید چای کیفی صرفه داشته باشد.

صادرات ۸ تا ۱۰هزار تن چای ایران به ۲۷ کشور

رئیس سازمان چای کشور در خصوص جایگاه چای ایران در بازارهای جهانی نیز اظهار داشت: چون یک کشور مصرف کننده چای هستیم و کمتر صادر کننده ایم و از سوی دیگر تنها در گیلان و مازندران بنابراین در بین کشورهای تولید کننده چای جایگاهی بالاتر از دوازدهم از نظر تولید و توناژ داریم. با این وجود از نظر ویژگی ها جای ما منحصربفرد است چون آلوده نیست، سالیانه سمپاشی نمی کنیم، بیماری ها و آفاتی که زیان اقتصادی ما را بالا ببرد در کشور ما موجود نیست بنابرای چای ما عاری از هرگونه باقی مانده سموم و فلزات سنگین است.

بنابراین می توان گفت چای ما تقریبا ارگانیک است و تا به حال نشده آزمایشگاهی مواردی که بیانگر سموم باقی مانده یا فلزات سنگین است را گزارش بدهند.

جهانساز در خصوص میزان صادرات چای ایران نیز اظهار داشت: سالانه بین۸ تا ۱۰ هزار تن چای صادر می کنیم به عبارتی یک سوم چای تولیدی کشور صادر می شود.

وی ادامه داد: اگرچه حجم صادرات زیاد نیست اما همین میزان به ۲۷کشور صادر می شود از جمله کشورهای آمریکا، اروپایی عراق، تاجیکستان، ازبکستان، افغانستان، روسیه و بعضا به هند و کنیا نیز با توناژ های مختلف صادر می کنیم.

رئیس سازمان چای در پاسخ به این سوال که برای توسعه بازار چای چه اقداماتی انجام گرفته است نیز اظهار داشت: در ابتدا باید بدانید که اولویت ما صادرات نیست، بلکه الویت ما این است که تولیدات ما در دسترسی مصرف کننده داخلی قرار بگیرد. لذا در حالی که در گذشته سالی ۲۰ تا ۳۰هزار تن صادرات داشتیم الان چون بازار داخلی رونق پیدا کرده بنابراین تمایل به صادرات کمتری داریم.

وی خاطر نشان کرد: با این وجود اقداماتی صورت گرفته تا شرایط تسهیل شود و صادر کننده ها بتوانند به راحتی چای صادر کنند و همچنین ماشین آلاتی آورده ایم که کارخانجات بتوانند چای سازی کنند.

پرداخت تسهیلات ارزان قیمت در راستای احیای باغات چای

جهانساز در خصوص جدیدترین اقدامات صورت گرفته در راستای احیای باغات گفت: سالانه تسهیلات ارزان قیمت ۴درصد با مدت بازپرداخت ۴ساله در نظر گرفته ایم که هم بتوانند بحث های به زراعی را انجام بدهند و مجددا به چرخه تولید برگردند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر تسهیلاتی نیز برای توسعه مکانیزاسیون و تامین ماشین آلات کشاورزی وام های ۴درصد با بازپرداخت ۴ساله اعطا می کنیم. به این ترتیب الان ماشین های برگ چین، ماشین های هرس و ماشین های شخم ما دقیقا ماشین الاتی است که در دیگر کشورها استفاده می شود و به این ترتیب به روز هستیم.

این مقام مسئول در پایان خاطر نشان کرد: محصول چای، متناسب با الگوی منطقه است و جزو گیاهانی است که غالبا در اراضی شیبدار کشت می شود در شرایطی که ۷۰درصد اراضی ما شیبدار است، همچنین با حداقل آب و به صورت دیم کشت می شود. از سوی دیگر این اراضی شیبدار از فرسایش خاک جلوگیری می کند و لذا از هر نظر که بنگریم متناسب با الگوی منطقه است و جایگزین دیگری ندارد.

بازار/