سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی به کشور طی روز سه شنبه خبر و به کشاورزان ۱۶ استان در خصوص آسیب به محصولات کشاورزی و اصابت صاعقه به دام‌ها هشدار داد.

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی طی 24 ساعت آینده در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، قزوین، تهران، البرز، قم، مرکزی، اصفهان، شمال و شرق خوزستان، ایلام، لرستان، فارس، یزد،کرمان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد در ساعات بعدازظهر و اوایل شب رگبار پراکنده، وزش باد شدید و گاهی رعدوبرق پیش بینی می‌شود. فردا بارش‌های پراکنده در مناطق ذکر شده ادامه خواهد داشت.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روز سه شنبه سامانه بارشی جدید از شمال غرب وارد کشور شده و باعث ابرناکی و بارش باران، گاهی همراه با رعدوبرق در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، همدان، کرمانشاه، کردستان، قزوین، البرز، تهران، گیلان و شرق مازندران می‌شود. روز چهارشنبه رگبار و رعدوبرق در استان‌های ذکر شده تداوم خواهد داشت.

روز پنجشنبه در شرق سواحل دریای خزر، خراسان شمالی، دامنه‌های جنوبی البرز واقع در شرق تهران و سمنان بارش پراکنده روی می‌دهد. روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در نوار شمالی کشور به ویژه سواحل شمالی کاهش نسبی دما روی می‌دهد و دریای خزر مواج خواهد بود.

به گزارش تسنیم، آسمان تهران امروز ابری با وزش باد جنوب غربی 17 تا 32 کیلومتری خواهد بود، کمینه دمای امروز پایتخت 17 و بیشینه دما 28 درجه است.فردا آسمان تهران غالبا آفتابی پیش بینی شده و روز سه شنبه نیمه ابری است که در این روز سرعت وزش باد در جهت جنوب-جنوب شرقی 15 تا 24 کیلومتر است.

توصیف سامانه: رشد ابرهای همرفتی در ساعات بعد از ظهر و رگبار باران با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی با احتمال تگرگ

زمان شروع: بعدازظهر امروز 1400/03/2

زمان پایان: اواخر وقت سه‌شنبه 1400/03/4

نوع مخاطره: رگبار باران با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی با احتمال تگرگ

منطقه اثر:

یکشنبه 1400/03/2 : شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، همدان، مرکزی و ارتفاعات و دامنه در استانهای زنجان، قزوین، البرز، تهران، مازندران، گیلان.

دوشنبه 1400/03/3 : شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی.

سه‌شنبه 1400/03/4: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، اردبیل، گیلان، مازندران و ارتفاعات و دامنه در استانهای همدان، مرکزی، قم، قزوین، البرز، تهران، لرستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان.

اثر مخاطره: آسیب به محصولات کشاورزی و اصابت صاعقه به دام ها

توصیه: خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه‏ ها و مسیل‏‌ها، استحکام نهال های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در برابر باد، محافظت از باغات به دلیل احتمال وقوع تگرگ، استحکام و ترمیم سقف گلخانه ها در برابر وزش باد، خودداری از محلول پاشی و سم پاشی باغات و مزارع، عدم انجام آبیاری جهت جلوگیری از سست شدن ریشه گیاهان به دلیل باد،  جلوگیری از ورود آب گل آلود به استخر های پرورش ماهی، جمع آوری نهاده های کشاورزی از روی زمین به دلیل شرایط نامساعد جوی.