شرکت بازرگانی دولتی ایران در گزارشی اعلام کرد: در 24 ساعت گذشته، خرید تضمینی گندم در کشور از مرز 2 میلیون تن گذشت.

شرکت بازرگانی دولتی ایران در گزارش امروز خود اعلام کرد: در کمتر از 2 ماه از آغاز خرید گندم در کشور مقدار خرید تاکنون به بیش از 2 میلیون تن رسیده که این آمار نوید سالی پر بار را در خرید تضمینی گندم دارد.

این مقدار گندم در 24 استان و در قالب بیش از 314 هزار محموله از 102 هزار و 764 کشاورز گندم‌کار که محموله‌های خود را به مراکز خرید تحویل داده‌اند، خریداری شده است و خوزستان با خرید یک میلیون و 200 هزار تن، فارس با 284 هزار تن و ایلام را با 175 هزار تن از استان‌های پیشتاز در خرید تضمینی گندم تا این تاریخ بوده‌اند.

بر اساس نتایج سنجش مرکز پژوهش‌های غلات، افزایش کیفیت گندم‌های خریداری شده‌ی امسال – به لحاظ کاهش سن‌زدگی و بهبود وضعیت افت مفید و غیر مفید – از ویژگی خرید تضمینی است.

طی هفته گذشته 185 هزار و 684  تن گندم و 145 هزار و 425 تن آرد نانوایی یارانه‌ای، آزادپز و صنف و صنعت از طریق سامانه‌های شرکت به فروش رفته است.

در این گزارش، میزان خرید تضمینی دانه‌ روغنی کلزا در کشور 162 هزار تن اعلام شده که ارزش این مقدار دانه‌ی خریداری شده 7561 میلیارد ریال است و به صورت نقدی به کشاورزان پرداخت می‌شود.

این محصول در حال حاضر در 16 استان خریداری می‌شود که استان خوزستان با 63 هزار تن، گلستان 51 هزار تن و ایلام با 16 هزار تن پیشتاز خرید  کلزا در کشور هستند و استان گلستان قطب تولیداین محصول حدود یک هفته‌ای است که وارد عملیات خرید شده است.

منبع: ایانا

عطااله هاشمی رئیس بنیاد ملی گندمکاران در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم اظهار کرد: بنابر آخرین آمار از ابتدای فصل برداشت تاکنون ۲ میلیون تن گندم مازاد کشاورزان خریداری شده است‌.

او از پرداخت ۷۰ درصد مطالبات گندمکاران خبر داد و گفت: در ابتدای فصل برداشت و خرید تضمینی، وجوه گندم‌های خریداری شده حداکثر ۴۸ ساعت پس از تحویل به حساب کشاورزان واریز می‌شد، اما در شرایط فعلی علی رغم گذشت ۲ هفته از زمان تحویل، کشاورزان مطالباتشان را دریافت نکرده‌اند که استمرار این روند نگران کننده است.

هاشمی ادامه داد: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی، پیش‌بینی می‌شود که تولید گندم جوابگوی نیاز صنف و صنعت باشد.

به گفته این مقام مسئول، با اصلاح نحوه پرداخت مطالبات پیش‌بینی می‌شود که خرید تضمینی تا پایان فصل به ۱۰.۵ تا ۱۱ میلیون تن برسد.

نرخ خرید تضمینی مورد رضایت کشاورزان است

او با بیان اینکه گندم تولیدی از ۹ استان در حال برداشت است، گفت: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی و پراکنش بارش، تولید گندم نسبت به مدت مشابه سال قبل چند درصد رشد خواهد داشت، اما هم اکنون نمی‌توان رقم دقیقی اعلام کرد.

رئیس بنیاد ملی گندمکاران با اشاره به اینکه کشاورزان از قیمت ۲ هزار و ۵۰۰ تومانی خرید تضمینی گندم رضایت دارند، اظهار کرد: این در حالی است که دولت به سبب کمبود منابع مالی، پرداخت وجه مطالبات گندمکاران را با تاخیر انجام می‌دهد که استمرار این روند همانند سال گذشته پای دلالان و واسطه‌ها را به امر خرید باز می‌کند.

هاشمی در پایان تصریح کرد: سال گذشته تحویل گندم به مراکز دولتی تنها از سوی کشاورزانی که در سایت ثبت نام کرده بودند، امکان پذیر بودکه این امر موجب شد خرید گندم از سوی واسطه‌ها، قاچاق یا صرف خوراک دام و طیور شود که انتظار می‌رود دولت امسال در تحویل گندم رویه سال گذشته را در پیش نگیرد.