فائو از رشد ۲۶ درصدی تولید غلات ایران در سال ۲۰۲۲ خبر داد و اعلام کرد ایران با ۱۲.۴ میلیون تن ذخیره غله در رتبه هشتم جهان از این نظر قرار گرفته است.

سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در نخستین گزارش خود از سلسله گزارش‌های موسوم به «دورنمای محصولات و وضعیت غذایی» در سال ۲۰۲۳ کل تولید غلات ایران در سال میلادی گذشته را ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تن اعلام کرد.

تولید غلات ایران در سال ۲۰۲۲ با افزایش ۲۶ درصدی معادل ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تن نسبت به سال قبل از آن مواجه شده است. تولید غلات ایران در سال قبل از آن ۱۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تن اعلام شده بود.

بر این اساس تولید گندم ایران که در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تن اعلام شده بود در سال ۲۰۲۲ با افزایش ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تنی مواجه شد و به ۱۳ میلیون تن رسید.

تولید شلتوک برنج در ایران نیز ۵۰۰ هزار تن افزایش یافت و از ۳ میلیون تن به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن در سال ۲۰۲۲ رسید.

تولید سایر غلات ایران نیز در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن بوده که این رقم در سال ۲۰۲۲ به ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تن افزایش یافته است.

ذخایر غلات ایران بیشتر از همه کشورها به جز ۷ کشور

این گزارش همچنین از افزایش ۶ درصدی ذخیره غلات ایران خبر داده و اعلام کرده است ذخایر غلات ایران در پایان سال ۲۰۲۲ به ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسیده است.

ایران با این حجم ذخایر غلات در رتبه هشتم جهان قرار گرفته است. چین با ذخایر غلات ۳۹۷ میلیون تنی در رتبه اول قرار داشته است. هند با ۶۶ میلیون تن و آمریکا با ۵۷ میلیون تن به ترتیب رتبه‌های دوم و سوم را از این نظر به خود اختصاص داده‌اند.

ایران در حالی رتبه هشتم جهان در ذخیره سازی غلات را دارد که هجدهمین کشور پرجمعیت جهان محسوب می‌شود. این مسئله از توجه دولت سیزدهم به مقوله امنیت غذایی و تامین نیازهای اساسی مردم حکایت دارد.