جهان ساز گفت: تاکنون ۹۵ هزار و ۸۷۱ تن برگ سبز چای خریداری شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۹ درصد رشد داشته است.

حبیب جهان‌ساز رییس سازمان چای کشور با بیان اینکه ۸۳ درصد مطالبات چایکاران معادل ۴۶۶ میلیارد و ۲۰۰ هزار تومان پرداخت شده است، اظهار کرد: دولت ۱۰۰ درصد سهم خود و کارخانجات چای ۷۵ درصد مطالبات چایکاران را پرداخت کرده‌اند که میانگین پرداختی‌ها حدود ۸۳ درصد می‌شود.
او افزود: تاکنون نزدیک به ۹۵ هزار و ۸۷۱ تن برگ سبز چای از چایکاران استان‌های گیلان و مازندران خریداری شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۱۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
جهان ساز میزان تولید چای خشک از برگ سبز چای تولید شده داخل کشور را تا کنون ۲۱ هزار و ۵۷۱ تن اعلام کرد.
رییس سازمان چای کشور با اشاره به مصرف سالانه ۱۰۰ هزار تن چای خشک در کشور گفت: ۳۰ هزار تن از چای خشک مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود.
این‌ مقام مسئول ادامه داد: سالانه یک هزار تن از ۳۰ هزار تن چای خشک تولید شده به صورت چای سبز عرضه و بخش عمده آن صادر می‌شود.

جهان ساز در مورد تولید چای سفید گفت: در حال حاضر چای سفید در ایران تولید نمی‌شود، زیرا تولید آن به شرایط خاصی نیاز دارد و به لحاظ قیمتی گران در می‌آید.
او با اشاره به ارقام جدید چای گفت: دو رقم جدید چای از سوی بخش تحقیقات معرفی شده و به دنبال تأمین منابع هستیم که در قالب یارانه نهال بتوانیم این ارقام جدید را وارد باغات چای کنیم.
رییس سازمان چای کشور افزود: ارقام جدید چای از نظر عملکرد تولید، برتری بیشتری دارند.
او پیش بینی کرد که امسال ۵۰ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش و تسهیلات سرمایه‌ای به چایکاران و کارخانجات چای پرداخت شود.
جهان ساز افزود: سال گذشته ۵۲ میلیارد تومان تسهیلات در اختیار چایکاران و کارخانجات چای قرار گرفت که از این مبلغ ۳۰ میلیارد تومان از محل صندوق تخصصی چای و ۲۲ میلیارد تومان تسهیلات برای خرید ماشین‌های کشاورزی و اقداماتی همچون هرس، اصلاح، کسب کردن و احیای باغات رها شده چای پرداخت شد.
او در پایان با بیان اینکه به دلیل بارندگی‌های خوب در اردیبهشت و مرداد در مناطق شمالی، نگرانی‌ها بابت تولید برگ سبز چای برطرف شده است، گفت: چین تابستانه برگ سبز چای از ۲۰ مردادماه آغاز می‌شود.

منبع: خبرنگاران جوان