معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی: مبارزه با سرمازدگی در گیاه کلزا با کود نیترات پایه ازت، کارساز است و باید در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش خ برگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، آقای عباس کشاورز در نشست برنامه ابلاغی توسعه کشت کلزا که به منظور بررسی پیشرفت فیزیکی امروز شنبه با حضور مشاور وزیر و مدیر کل دفتر هماهنگی امور استانها، مشاور و وزیر و مجری طرح دانه های روغنی، مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی، معاون سازمان حفظ نباتات، نمایندگان موسسه ثبت و گواهی بذر و نهال، موسسه گیاهپزشکی، نماینده معاونت آموزش و ترویج موسسه تحقیقات آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، افزود: برای مدیریت و کاهش آسیب ها در مزارع باید در عرصه حضور داشته باشیم و دستورالعمل ها را اجرایی کنیم.
وی گفت: برای بررسی مشکلات و مبارزه با آفات از جمله سِنَک باید ستادی در تهران با مسئولیت سازمان حفظ نباتات با همکاری موسسه گیاهپزشکی و تعیین نیرو های معین مناطق تشکیل شود و حداکثر تا دهم آبان ماه دستورالعمل فنی از سوی سازمان حفظ نباتات تهیه و به استان ها ابلاغ شود.


آقای کشاورز ضمن تاکید کرد: دوره های آموزشی لازم برای کارشناسان پهنه و حفظ نباتات در استان ها برگزار شود.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی افزود: ستاد تغذیه کلزا با مسئولیت موسسه آب و خاک تشکیل و نیاز های غذایی گیاه در تمام مراحل رشد مورد بررسی قرار گیرد.
وی تاکید کرد: کلزا گیاه مدیریت پذیر است و به دلیل حساسیت بالایی که دارد بیش از هر محصولی در کشور به مراقبت نیاز دارد، بنابراین همه مشکلات این گیاه پیش از آن که منجر به خسارت شود، باید حل و فصل شود، همچنین موضوع بیمه کشاورزان و محصولات آن ها باید با جدیت بیشتری پیگیری شود.